right_side_white_shape
left_side_green_shape
left_side_white_shape

3 "פצצות זמן" מתקתקות בעסק המשפחתי שלכם!

העסק המשפחתי שלכם מתנהל פחות או יותר על פי שגרה קבועה, כשעיקר המאמצים מופנים להתנהלות השוטפת. יום רודף יום ואיתו התמודדויות חדשות התובעות את המשאבים שלכם במלואם.

בתוך תוככם, ברור לכם כי לא לעולם חוסן וכי בשלב כלשהו תצטרכו לתת את הדעת על עתיד העסק וסוגיות הנוגעות לניהולו, אך בינתיים 'הזמזום' המטריד הזה נדחק לירכתי המוח, בהבטחה שהנושא יטופל מיד 'לאחר החגים', 'לאחר החופשה', 'לאחר הלחץ הנוכחי' שנמשך אגב כבר שנים.......

טבעה של "פצצת זמן", שהיא בלתי מורגשת, עד לרגע... הפיצוץ! שאז, לא אחת מאוחר מדי להציל משהו...

"עסק משפחתי" מורכב מעצם הגדרתו ומחייב אתכם להתאמץ יותר מבעלי "עסק רגיל", לתת את הדעת לסוגיות האופייניות לו ולחפש עבורן מענה מבעוד יום.

על מנת שלא תמצאו את עצמכם ביום מן הימים מול שוקת שבורה, צוות התבוננות® הכין עבורכם 3 תמרורי אזהרה - 3 'פצצות זמן' האופייניות לעסקים משפחתיים, שכדאי ורצוי לתת עליהן את הדעת.

אין לכם תוכנית לגבי יורשים עתידיים

נכון שאין לכם תוכנית כזו?

ידענו.

אמנם אתם בחברה טובה, כי רוב  רובן של החברות המשפחתיות לא דואגות להכין תוכנית הורשה מסודרת, אבל דווקא בנקודה זו עדיף שלא תהיו כמו כולם. זו אכן סוגיה 'נפיצה' שלא פשוט לעסוק בה, במיוחד אם בן אחד מוכשר יותר לתפקיד על פני בן אחר.

וכן.....עשויות להתעורר מחלוקות, התפרצויות של קנאה והצפה של מטענים בלתי פתורים מהילדות, אבל דווקא משום כך, לא נכון להותיר את הטיפול בסוגיה הזו ל'יום שאחרי' ועם כל אי הנוחות, יש לגלות אחריות ולעשות זאת במיידי.

יחד עם זאת, כדאי לקחת בחשבון, כי לרוב רובן של המשפחות אין את הכלים והן אינן ערוכות לעבור את המשוכה הזו בכוחות עצמן, מבלי לגרום נזק למערכת היחסים שלהן.
ולכן, היות ומדובר באמת בסיטואציה מעמתת, אנו ממליצים בחום על קבלת ייעוץ וליווי מאיש מקצוע שמבין את הפן הארגוני-עסקי ולא פחות מכך, מגיע עם הבנה מעמיקה של ההוויה המשפחתית ושל נפש האדם ורגשותיו.

יועץ כזה יסייע לכם לטפל בסוגיה בעדינות האפשרית לתועלת כל הנוגעים בדבר.

היורשים שלכם חוששים לגבי עתידם

בשעה שאתם דוחים את ההתמודדות עם הסוגייה, יש להניח שהיא מעסיקה את בני הדור השני לא מעט. אם לאורך השנים הם גדלו עם הידיעה ש'כשנהיה גדולים נקבל לנהל את העסק', יתכן והם מוכנים ומצפים לכך בכיליון עיניים, אבל חוששים לדחוק בכם מתוך חשש שתרגישו מיותרים או לא כשירים יותר.

אם מדובר על יותר מבן אחד, סוגיית הניהול וחלוקת התפקידים גם היא מן הסתם מטרידה אותם לא מעט, מה גם שקשה עד בלתי אפשרי לתכנן את החיים על 'הולד', כשיש לא מעט סימני שאלה.

עמימות יוצרת חוסר בהירות שאינה תורמת לא לכם, לא לילדים ולא לעתיד העסק. ולכן, גם אם החלטתם לדחות את מועד פרישתכם ואפילו אם אתם מהססים ולא בטוחים ביחס לצעדים הבאים, שיתוף והדברות תמיד עדיפים על התעלמות.

פיתחו שולחן, הזמינו את הילדים לשיחה גלויה ושתפו אותם בהיסוסים, בציפיות, בתקוות ובכל דבר.

היורשים שלכם לא הוכשרו לתפקידם

בהנחה שפתרתם את סוגיית היורשים, אין די בכך. על מנת שהדור השני או השלישי יכנסו ל'נעליים' שאתם מייעדים להם, עליכם להעביר אותם תקופת הכשרה עד כמה שיותר מקיפה ויסודית. החל מלימודים תאורטיים ו/או מקצועיים, המשך בביקורים תכופים בעסק עצמו והכרות אישית עם התפקידים השונים והצוות וכלה בחפיפה מעשית – סטאז' מעמיק שיעשה היורש בהתאם לדרישות התפקיד ומאפייניו.

'הצנחת' בן משפחה לתפקיד מסויים ללא הכשרה מקדימה והכנה ראויה של הגורמים הרלוונטיים בארגון, רק בזכות היותו 'הבן של הבוס', עשויה לגרור בעיות לא פשוטות לרבות, בעיות שקשורות לרמת המקצועיות שהוא מפגין בהתנהלותו, זלזול סמוי של מי מאנשי הארגון כלפיו, ועד התנגדות דה-פקטו לקבלת הסמכות שלו על ידי מי מהגורמים בארגון. כל אלו עלולים לפגוע אנושות בתפקוד יעיל של הארגון.

מתקשים לטפל בסוגיות משפחתיות שקשורות בעסק? חוששים להתעמת עם המציאות? לעורר קנאה או חלילה לגלות שלילדים יש בכלל תכניות אחרות? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן!

שיטת התבוננות® מעניקה פתרונות לאתגרים בחברות ועסקים משפחתיים, בממשק שבין האישי-משפחתי לארגוני-ניהולי. התבוננות® עושה זאת באמצעות הסתכלות מערכתית ובחינת השפעות הגומלין שמקיים הארגון עם הפרטים במשפחה, וליווי המעורבים תוך הקניית כלים וטכניקות שיסייעו לצמיחת הארגון לצד צמיחת הפרטים במשפחה, אחד לצד השני במקום האחד על חשבון השני.