3 'פצצות זמן' מתקתקות בעסק המשפחתי שלכם!

העסק המשפחתי שלכם מתנהל פחות או יותר על פי שגרה קבועה, כשעיקר המאמצים מופנים להתנהלות מול השוטף. יום רודף יום ואיתו התמודדויות חדשות התובעות את המשאבים שלכם במלואם.

פצצות זמן מתקתקות

ברור לכם כי לא לעולם חוסן וכי בשלב כלשהו תצטרכו לתת את הדעת על עתיד העסק וסוגיות הנוגעות לניהולו, אך בינתיים 'הזמזום 'המטריד הזה נדחק לירכתי המוח, בהבטחה שהנושא יטופל באופן מיידי: 'לאחר החגים', 'לאחר החופשה', 'לאחר הלחץ הנוכחי' שנמשך אגב כבר שנים...

טבעה של פצצת זמן שהיא בלתי מורגשת, עד לרגע... הפיצוץ! שאז, נו טוב, כבר מאוחר מדי להציל משהו... עסק משפחתי, שהנו מורכב מעצם הגדרתו, מחייב אתכם להתאמץ יותר מבעלי עסק רגיל, לתת את הדעת לסוגיות האופייניות לו ולחפש עבורן מענה מבעוד יום.

על מנת שלא תמצאו את עצמכם ביום מן הימים מול שוקת שבורה, צוות התבוננות® הכין עבורכם 3 תמרורי אזהרה - 3 'פצצות זמן' האופייניות לעסקים משפחתיים, שכדאי ורצוי לתת עליהן את הדעת.

אין לכם תוכנית לגבי יורשים עתידיים

נכון שאין לכם תוכנית כזו?

ידענו.

אמנם אתם בחברה טובה, כי רוב  רובן של החברות המשפחתיות לא דואגות להכין תוכנית הורשה מסודרת, אבל דווקא בנקודה זו עדיף שלא תהיו כמו כולם.
זו אכן סוגיה 'נפיצה' שלא פשוט לעסוק בה, במיוחד אם בן אחד מוכשר יותר לתפקיד על פני בן אחר.
עלולות להתעורר מחלוקות, התפרצויות של קנאה והצפה של מטענים בלתי פתורים מהילדות, אבל דווקא משום כך, לא נכון להותיר את הטיפול בסוגיה הזו ל'יום שאחרי' ועם כל אי הנוחות, יש לגלות אחריות ולעשות זאת במיידי.
יחד עם זאת, כדאי לקחת בחשבון, כי לרוב רובן של המשפחות אין את הכלים והן אינן ערוכות לעבור את המשוכה הזו בכוחות עצמן, מבלי לגרום נזק למערכת היחסים שלהן.
ולכן, היות ומדובר באמת בסיטואציה מעמתת, אנו ממליצים בחום על קבלת ייעוץ וליווי מאיש מקצוע שמבין את הפן הארגוני-עסקי בד בבד עם הבנה עמוקה של ההוויה המשפחתית ושל נפש האדם ורגשותיו.

יועץ כזה יסייע לכם לטפל בסוגיה בעדינות האפשרית לתועלת כל הנוגעים בדבר.

היורשים שלכם חוששים לגבי עתידם

בשעה שאתם דוחים את ההתמודדות עם הסוגיה, יש להניח שהיא מעסיקה את בני הדור השני לא מעט. במקרה שבמשך שנים הם גדלו על הידיעה ש'כשנהיה גדולים אנחנו נקבל לנהל את העסק', יתכן והם כבר מוכנים ומצפים לכך בכיליון עיניים, אבל חוששים לדחוק בכם מתוך חשש שתרגישו מיותרים או לא כשירים יותר.

ואם מדובר על יותר מבן אחד אזי סוגיית הניהול וחלוקת התפקידים גם היא מן הסתם מדירה שינה מעיניהם, מה גם שקשה עד בלתי אפשרי לתכנן את החיים על 'הולד', כשהכול בסימן שאלה כל הזמן. 
תחושת עמימות או חוסר בהירות אינה טובה לאף אחד. לא לכם, לא לילדים ולא לעתיד העסק. ולכן, גם אם החלטתם לדחות את מועד פרישתכם ואפילו אם אתם מהססים ולא בטוחים בצעד הבא, שיתוף והדברות תמיד עדיפים על התעלמות.

פתחו שולחן, הזמינו את הילדים לשיחה גלויה ופשוט שתפו אותם. בהיסוסים, בציפיות, בתקוות ובכל דבר.

היורשים שלכם לא הוכשרו לתפקידם

בהנחה שפתרתם את סוגיית היורשים, אין די בכך. על מנת שהדור השני או השלישי יכנסו ל'נעליים' במידה שלהם, עליכם להעביר אותם תקופת הכשרה עד כמה שיותר מקיפה ויסודית. 

החל מלימודי תואר מקצועי, המשך בביקורים תכופים בעסק עצמו והכרות אישית עם התפקידים השונים והצוות וכלה בחפיפה מעשית – סטאז' מעמיק שיעשה בהתאם להיקף הידע והיכולת שהיורש צבר.

צריך להבין ש'הצנחת' בעל תפקיד ללא הכשרה מקדימה רק בזכות היותו 'הבן של הבוס', עלולה להשיג את ההיפך, ליצור התנגדות לקבלת הסמכות שלו בין אנשי הצוות, כמו גם זלזול סמוי ונזק מתמשך לתפקוד העסק.

מתקשים לטפל בסוגיית ההורשה? חוששים להתעמת עם המציאות? לעורר קנאה או חלילה לגלות שלילדים יש בכלל תכניות אחרות? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן!

עם התמחות מקצועית בייעוץ ארגוני ומשפטי מחד והסמכה מקצועית לייעוץ וגישור משפחתי, מאידך, צוות התבוננות® ערוך להציע לכם תוכנית מקיפה, שתסייע לכם להתניע את התהליך, ללוות אתכם בדרך ולצייד אתכם בכלים ותובנות להמשכה המוצלח. ליצירת קשר אתנו, פשוט לחצו כאן.

שיטת התבוננות® מעניקה פתרונות לאתגרים בחברות ועסקים משפחתיים, בממשק שבין האישי לעסקי – היכן שהאישי והניהולי מתערבבים, משתלבים, משפיעים ומשליכים זה על זה. התבוננות® עושה זאת באמצעות הסתכלות מערכתית ובחינת השפעות הגומלין שמקיים העסק עם הפרטים במשפחה, וליווי המעורבים תוך הקניית כלים וטכניקות שיסייעו לצמיחת העסק לצד צמיחת המשפחה, במקום האחד על חשבון השני.