פעם היה לי אח, היום יש לי... בוס!

אתם מכירים אותו כמעט כמו את עצמכם. גדלתם על אותם ערכים, באותו בית, לאותו זוג הורים. יחד צמחתם, אהבתם, רבתם והתפייסתם. אבל אין זה משנה עד כמה כעסתם זה על זה ועד כמה פיתחתם אישיות משלכם, תמיד תמיד בשורה התחתונה, נשארתם אחים בלב ובנפש. נאמנים, מסורים ומוכנים להקריב המון אחד למען השני.

פעם היה לי אחמשום מה, מאז שהפכתם ל'עמיתים' שעובדים יחד כתף אל כתף בעסק המשפחתי, משהו בקשר שלכם השתנה לבלי הכר... את מקום הספונטניות תפסה התנהלות זהירה ו'הליכה על ביצים', את מקום האכפתיות תפסה פנקסנות קטנונית ומרגיזה ואת מקום האחווה, שמאז ומתמיד ניצחה כל קושי, תפסו תחושת התמרמרות ואם להודות על האמת, אז גם לא מעט קנאה. 'האם זה בכלל אח שלי?!' אתם שואלים את עצמכם בספקנות, כי הבנאדם הזה שנושא את אותו מטען גנטי, הפך להיות עבורכם זר מתמיד...

מה עושים? כיצד ממשיכים לעבוד יחד ולמנף את העסק, מבלי להרוס את אחוות האחים? לצוות התבוננות® ישנם מספר פתרונות עבורכם:

הכינו מסמך תובנות משותף

אם הצטרפתם לעסק המשפחתי ומעולם לא ערכתם ביניכם תיאום ציפיות, זה הזמן לעשות זאת. שבו יחד ועבדו על מסמך תובנות משותף. התחילו בשיתוף ברגשות, בציפיות ובחששות שלכם מעבודה משותפת בעסק. המשיכו בהגדרת הערכים שחשוב לכם להנחיל ובחשיפת האינטרסים המשותפים וסיימו בהצבת מטרות עסקיות משותפות כמו גם הסכמות לגבי חלוקת התפקידים ואופן ההתנהלות בעסק. מסמך התובנות שתצרו הוא 'מפת הדרכים' שלכם מכאן והלאה. ככל שתשקיעו בו יותר, ככל שתרדו לרזולוציה יותר ויותר נמוכה, כך תחסכו מעצמכם כאבי לב וראש בהמשך.

הגדירו תפקידים במדויק

כפי שוודאי גיליתם, אחת המלכודות היותר מסוכנות לעסק, היא חוסר בהירות באשר להגדרת התפקיד של כל אחד מהאחים בעסק. לעיתים ההימנעות מהגדרה חד משמעית נובעת מחשש להתעוררות קונפליקט ולעיתים היא נובעת מחוסר רצון לקחת אחריות על התפקיד במלואו ועל כל המשתמע ממנו. אל תדלגו על השלב הזה בשום אופן והתעקשו להגדיר את התפקיד על שלל סמכויותיו. עשו זאת בכתב, שחור על גבי לבן. ליבון הסמכויות והסכמה עליהן בשלב זה, לא רק שיחסכו מכם עימותים מיותרים אלא אף יסייעו בהמשך לכל אחד מכם לבוא לידי ביטוי בעסק ולמלא את תפקידו בצורה האופטימלית.

הקפידו על ישיבות צוות

העסק שלכם דינמי ודורש התייחסות על בסיס יומיומי. אך למרות שישנן תמיד סוגיות בוערות שדורשות את תשומת הלב שלכם, אל תוותרו בשום אופן על מפגש צוות שבועי. מפגש בו תעלו לדיון את הקשיים והלבטים, תגיעו למסקנות משותפות ותיטענו בכוחות מחודשים להמשך ההתמודדות המצפה לכם. דעו כי דווקא ישיבות הצוות הללו, הן 'המקפצה' האמיתית שלכם לעבר מימוש המטרות והחזון שרקמתם יחד, לעולם אל תניחו ל'שוטף' לגזול אותם מכם!.

הכינו לכם 'חגורת הצלה'

גם אם מילאתם אחר כל השלבים וקיימת ביניכם תקשורת נהדרת, קחו בחשבון שכל עסק ולו היציב ביותר מתנסה במשברים. על מנת שלא תישארו חסרי אונים מול מציאות בה חילוקי הדעות ביניכם מביאה אתכם לצבירת כעסים והעכרת האווירה, הכינו לכם מבעוד יום דרך לגישור. בחרו קרוב משפחה שאתם סומכים על שיקול דעתו או שכרו יועץ חיצוני והביאו את הדילמה לפתחו. זו הדרך הבוגרת והאחראית ביותר לנהל עסק משפחתי ולשמר את המשאבים המקצועיים והרגשיים שלכם.

פעם היה לי אח, היום יש לי... אח שהוא בין השאר גם בוס!

'הוא שוב תפס פיקוד עלי', 'מה היא חושבת לעצמה? היא בסך הכל אחותי הקטנה', 'עוד פעם הוא מקבל את הג'ובים השווים', 'שוב האפליה הזו...', 'תמיד אני הכבשה השחורה'... דילמות כאלה ועוד הרבה יותר, הנן לחם חוקנו בהתבוננות®. ככה זה בעסקים ועל אחת כמה וכמה בעסקים משפחתיים, בהם האמוציות ומטעני העבר משחקים תפקיד. מניסיון עתיר שנים גילינו, כי ככל שתקדימו לפתוח את הקלפים ותכבדו את הצרכים שלכם, כך תצרו לעצמכם סביבת עבודה מאושרת, מספקת ותיהנו מאחוות אחים שרק הולכת ומתחזקת עם השנים.

מתקשים ליזום את המפגש המשותף? ליצור חזון? להכין מסמך תובנות? חוששים 'לדרוך על יבלות' מהעבר או לפתוח 'תיבות פנדורה'? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן! 

עם התמחות מקצועית בייעוץ ארגוני ומשפטי מחד והסמכה מקצועית לייעוץ וגישור משפחתי, מאידך, צוות התבוננות® ערוך להציע לכם תוכנית מקיפה, שתסייע לכם להתניע את התהליך, ללוות אתכם בדרך ולצייד אתכם בכלים ותובנות להמשכה המוצלח. ליצירת קשר אתנו, פשוט לחצו כאן.

שיטת התבוננות® מעניקה פתרונות לאתגרים בחברות ועסקים משפחתיים, בממשק שבין האישי לעסקי – היכן שהאישי והניהולי מתערבבים, משתלבים, משפיעים ומשליכים זה על זה. התבוננות® עושה זאת באמצעות הסתכלות מערכתית ובחינת השפעות הגומלין שמקיים העסק עם הפרטים במשפחה, וליווי המעורבים תוך הקניית כלים וטכניקות שיסייעו לצמיחת העסק לצד צמיחת המשפחה, במקום האחד על חשבון השני.