מראה, מראה שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר?

השנים חולפות והגעתם לרגע בו אתם מבקשים ליהנות מפירות ההשקעה, לפרוש מהעסק לו הענקתם את מיטבכם ולראותו צומח ומשגשג בידי הדור הבא. אבל מילים לחוד ומעשים לחוד ורק המחשבה על הרגע בו תיאלצו לבחור את אחד מהילדים ולהכתיר אותו כמנהל ומצד שני לראות את האכזבה של האחרים בעיניים, מדירה שינה מעינכם.

מי הכי יפהאחרי הכול כולם אהובים, כולם מוצלחים ובעיקר כולם רוצים עד מאד לזכות בתואר הנכסף...

אתם מוצאים את עצמכם דוחים את הדיון בסוגיה הזו שוב ושוב, מה שיוצר אווירה של מתח ביניכם וכמובן מזיק להתנהלות התקינה של העסק. מה עושים? כיצד דואגים לאינטרסים של העסק שכה יקר ללבכם מצד אחד, מבלי לפגוע ברגשותיהם של הילדים מצד שני והאם זה בכלל מציאותי? לצוות התבוננות® יש מה לחדש לכם בעניין:

הפכו אותם לשותפים להחלטות

אחד הדברים שמקשים יותר על המצב, היא העובדה שאתם שומרים הכול בבטן. מילא אם זה היה עוזר. אבל אם עדיין לא למדתם, מילדים (גם בוגרים) קשה עד בלתי אפשרי להסתיר משהו, מה גם שאין לכם שליטה על מסרים בלתי מילוליים שעוברים ביניכם, כך שזה רק גורם לתסבוכת. לכן, בחרו מקום מזמין ונוח, אפשר במסעדה שקטה או חדר ישיבות מחוץ לעיר וערכו ישיבה משותפת. 

ספרו להם על התוכניות שלכם ועל כך שאתם מתכוונים לפרוש בעתיד הקרוב ולכן אתם רוצים להכין את הקרקע. הזכירו להם עד כמה הם אהובים ורצויים ושאלו אותם לדעתם אודות ניהול העסק ובאיזה קריטריונים צריך המנהל העתידי לעמוד. 

הציעו להם לנסח יחד מסמך שמתאר את המנהל האופטימלי, אילו איכויות צריך שיהיו לו? אילו כישורים? ועוד. ככל שתעמיקו לחקור, המועמד הטבעי יתגלה מעצמו. יתכן ואף תופתעו לגלות שהבחירה במועמד לניהול תבוא מהילדים עצמם.

נכון, זהו מעמד לא פשוט ובמיוחד אם בשוטף אינכם מורגלים בתקשורת פתוחה וזורמת, אתם עשויים להיות מאותגרים. אבל תמיד תוכלו לפנות למומחים שזהו לחם חוקם ותקבלו את הסיוע המלא כדי לעבור את השלב הזה במינימום כאב לב ומקסימום הצלחה.

דאגו לתעסוקה חלופית מכובדת

על מנת להקל על 'הגלולה המרה' של מי שלא נבחרו כמנהלים, מומלץ לחשוב מראש על משרה חלופית הולמת ומתגמלת.
ניתן לדוגמא להעביר לאחריותם תחומי אחריות חדשים, הכוללים הטבות שונות כגון טיסות לחו"ל והשתלמויות מקצועיות או לחלופין לפתח מחלקה חדשה בעסק שהם יעמדו בראשה ויצמיחו אותה, כל אחד בהתאם לכישורים וליכולות שלו.

אין הכוונה לגרום לאבטלה סמויה. כמובן שיש לחשוב על משרה שנצרכת ושתורמת לעסק ולמידת הרווחיות שלו. אחרי הכול אם העסק לא יהיה כלכלי, זה לא יעבוד.
במקרה שהמשמעות של בחירתכם היא עזיבתו של הבן או הבת את החברה, יש להכין מבעוד מועד פתרון השמה מכובד, ללוות אותם בתהליך ההשמה ובעיקר לתת להם את התחושה שאתם כאן עבורם ונותנים להם גיבוי מלא.

עמדו מאחורי ההחלטות שלכם!

נכון שזה לא קל ואפילו קשה להתמודד עם הסיטואציה הזו, אבל אתם עושים זאת בגבורה ובאומץ, מתוך תחושת אחריות ומחויבות, לעצמכם, לעסק ולא פחות מכך גם לילדים.
אחרי הכול האם העובדה שאחד מהם מתאים יותר לתפקד כמנהל, משפיעה ולו במשהו על אהבתכם לאחרים? האם העדפתם אותו כמנהל במטרה לצער או להכאיב להם? ממש לא!
הפעלתם שיקול דעת אחראי, בדקתם את הנתונים בעין מקצועית והגעתם למסקנה שהוא המתאים ביותר להמשיך למנף את העסק ועשיתם זאת לתועלת כולם.

צריך להבין, כי האופן בו ילדיכם הבוגרים יקבלו את ההחלטה שלכם תלויה כמעט במאת האחוזים באופן בו אתם תקבלו אותה.
אם אתם שלמים אתה, אם כל מה שעומד לנגד עיניכם זו טובת העסק שכל המשפחה אגב נהנית וניזונה ממנו, הרי שגם אם יכאב להם לרגע, הם יקבלו זאת בכבוד וימשיכו הלאה.

מתקשים להעלות את הנושא הזה על סדר היום? חוששים 'לדרוך על יבלות' מהעבר או לפתוח 'תיבות פנדורה'? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן!

עם התמחות מקצועית בייעוץ ארגוני ומשפטי מחד והסמכה מקצועית לייעוץ וגישור משפחתי, מאידך, צוות התבוננות® ערוך להציע לכם תוכנית מקיפה, שתסייע לכם להתניע את התהליך, ללוות אתכם בדרך ולצייד אתכם בכלים ותובנות להמשכה המוצלח. ליצירת קשר אתנו, פשוט לחצו כאן.

שיטת התבוננות® מעניקה פתרונות לאתגרים בחברות ועסקים משפחתיים, בממשק שבין האישי לעסקי – היכן שהאישי והניהולי מתערבבים, משתלבים, משפיעים ומשליכים זה על זה. התבוננות® עושה זאת באמצעות הסתכלות מערכתית ובחינת השפעות הגומלין שמקיים העסק עם הפרטים במשפחה, וליווי המעורבים תוך הקניית כלים וטכניקות שיסייעו לצמיחת העסק לצד צמיחת המשפחה, במקום האחד על חשבון השני.