יעוץ והכוונה משפחתית

כמה פעמים הרמת ידיים בייאוש ואמרת לעצמך: "מה השתבש? מה לא עשיתי? מדוע הילד מתנהג באלימות או באדישות? למה הוא מתנתק ומסתגר בחדר כל הזמן? מה עושים?". ברוב המקרים קל יותר לזהות את החריקות, הצלילים הצורמים וה'נפילות' וקשה יותר לאתר את הסיבות ואת הפתרונות. כאן נכנס הייעוץ המשפחתי לתמונה, וככל שהפנייה נעשית בשלבים מוקדמים יותר כך התוצאה תהיה יעילה יותר והתנהלות המשפחה בריאה יותר. איך זה עובד?

אנחנו לא מחפשים אשמים אלא פתרונות

אף אחד לא נולד הורה! כולנו עושים טעויות, ולמרביתנו אין מספיק כלים לתת מענה ראוי לכל מצב או חריגה. בכל משפחה יש עליות ומורדות, יש ימים אפורים ויש ימים שמחים. הילדים תמיד יהיו המראה שלנו ההורים, הם תמיד יבדקו גבולות ועד לאן אפשר להרחיק בעצמאות ואפילו במרדנות, ואצלנו כהורים, יעלו לעיתים ספקות ושאלות כמו: "האם עשיתי נכון... האם הגבתי כראוי... מה עוד אני יכול לעשות...?" וכו'. הגעת לכתובת הנכונה. אתן לך תשובות לכל השאלות, אסייע לך לפתור את הבעיות, אצייד אותך במבחר כלים להתמודדות כדי לשמור על התנהלות משפחתית מיטבית גם לעתיד לבוא, ולכן:

אני מזמינה אותך לפגישת היכרות ללא עלות וללא התחייבות,
אפשר להתקשר אלי 050-5457600
או פשוט למלא את פרטייך בעמוד "צור קשר" ואני אחזור אליך בהקדם.

באילו מצבים נדרש טיפול משפחתי?

הייעוץ המשפחתי נכון וטוב בכל פעם שמזהים חריגה מנורמה התנהגותית - וזו יכולה להיות אצל כל אחד מבני המשפחה הקרובה (הגרעין המשפחתי) ו/או במשפחה המורחבת. ייעוץ משפחתי נדרש כאשר מתעוררות בעיות תקשורת בין בני המשפחה, כאשר אין לך דרכים להתגבר על הקשיים בכוחות עצמך או כשיש לך ספק שהדרך בה בחרת להתמודד אינה נכונה או אינה המתאימה ביותר.

ויש דרך פשוטה יותר להחליט באילו מצבים נדרש טיפול משפחתי: פשוט להתקשר אלי, לתאר את שמציק ואני אעזור לך להחליט אם יש צורך בייעוץ או די בטיפ קטן שאתן ואשר הוא הפתרון לבעיה.

אף אחד לא נולד הורה.

מה שספגנו בבית והדרך בה ההורים שלנו התייחסו אלינו, הם ה"הכשרה" שקיבלנו כדי להיות הורים. רבים מאיתנו אומרים לעצמם: "אני אתן לילד שלי יחס הרבה יותר טוב, מכבד, מבין ומעודד ממה שאני קיבלתי בבית", אבל איך?

אנחנו לומדים להיות הורים תוך כדי תנועה. מסתכלים מה קורה אצל השכנים, מתייעצים עם חברים ותמיד, אבל תמיד, מרגישים שאין לנו מספיק כלים, במיוחד בשעות ותקופות משבר. הנה כמה דוגמאות למצבים שמייצרים את הצורך בייעוץ משפחתי והכוונה:

  • הילדים רואים ולומדים – במיוחד כשקיימות בעיות בין ההורים לבין עצמם.
  • ככה התייחסו אלינו בבית – חוסר גמישות, קשיחות, נוקשות מחשבתית ופחד.
  • הוא בסך הכל ילד – ולכן אנחנו מצפים לכבוד מלא, אבל לא נותנים לו אותה מידה של כבוד כבן אדם.
  • כמה חבל לשחרר – ילדים בודקים את הגבולות שלנו. היכן אנחנו מציבים את הקווים האדומים שלנו? כמה עצמאות נכון לאפשר להם? הם מנסים אנחנו בולמים. הם חוקרים ואנחנו חוסמים. כך, נוצרת לעיתים תלות מוגזמת בהורים או התמרדות חסרת גבולות ומעצורים.
  • אנחנו לא מתכוונים – אבל בגלל היחס וצורת ההתבטאות שלנו הילדים עשויים לחוות לא אחת חוויות רגשיות שמקורן בפגיעה מילולית ונפשית, וכתוצאה מכך לשדר מצוקה בכל מיני אופנים ודרכים.

מה כוללת תוכנית טיפולית למשפחה?

ייעוץ או טיפול משפחתי אינם בית משפט, אין קנסות ואין עונשים, אבל בהחלט יש שיטה בדוקה – "התבוננות" – אשר מוכיחה בכל פעם מחדש את כוחה ויעילותה בזכות המבנה שלה: לפני שמתקנים מתבוננים. יחד נלך אחורה על ציר הזמן, נברר מה המטען, החיובי והשלילי, איתו הגעת למערכת ההורות, ומה הגורמים שיצרו מערכת יחסים שדורשת אימון משפחתי.

על בסיס הבנת הגורמים נתחיל בתהליך של בניית יסודות חדשים, מחוזקים, יציבים שיתנו מענה מושלם לצורך הייחודי שלכם כהורים וכתא משפחתי. זה השלב בו אני מציידת אתכם בקשת מגוונת של כלים לבניית מערכת יחסים בריאה ומלאת תוכן וסיפוק.
יתרון נוסף של תוכנית "התבוננות" הוא שהיא אינה מאפשרת 'למרוח' את התהליך. לוחות הזמנים שנקבע יחד הם מסגרת שבאה לשמור על תהליך יעיל, והתוצאות לא יאחרו לבוא.

מאיזה גיל אפשר לצרף ילדים לטיפול?

ראשית, לא תמיד צריך את נוכחותם של הילדים ובודאי שלא לכל המפגשים. יתכן גם שיהיו מפגשים בהם אבקש להיות עם הילדים ללא נוכחות הורה. כל מקרה יבחן לגופו בכפוף לעומק הבעיה, הצורך, גיל הילד ויכולתו לקחת חלק פעיל בתהליך.

האם שני ההורים חייבים לבוא לייעוץ?

הייעוץ המשפחתי אינו מחייב נוכחות של שני ההורים או של המשפחה כולה. במקרים רבים, מי שמזהה את הבעיה הוא זה שפונה לייעוץ ועל פי אופי הבעיה נחליט האם יש צורך בבן זוג או בילדים. מה גם שלא תמיד הפנייה לייעוץ היא בגלל בעיה קיימת. לא פעם פונה אלי הורה כשהוא מרגיש שהוא צריך להרחיב את מאגר הכלים שלו לניהול תא משפחתי תקין.

 
אני מזמינה אותך לפגישת היכרות ללא עלות וללא התחייבות,
אפשר להתקשר אלי 050-5457600
או פשוט למלא את פרטייך בעמוד "צור קשר" ואני אחזור אליך בהקדם.

שם(*)
Please let us know your name.

טלפון(*)
Please write a subject for your message.

אימייל(*)
Please let us know your email address.